MOLİENDO RAVELLO ESPRESSO BLEND KAHVE
MOLİENDO RAVELLO ESPRESSO BLEND KAHVE

MOLIENDO RAVELLO ESPRESSO BLEND ÇEKİRDEK KAHVE (ML-50)

Marka : MOLIENDO
İndirim Oranı : %8 İndirim
Fiyat : ₺259,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺239,00(KDV Dahil)
Barkod : 8682190854124
₺49,23 'den başlayan taksitlerle
:

Özellikler

İçim: İlk anda Etiyopya çekirdeklerinin etkisi ile yumuşak hissedilen bu blend, Honduras çekirdeklerinin gövde ve şarapsı asiditesi ile dengeleniyor. Temiz bir finish ile boğazda iz bırakmayan ama damakta bıraktığı izle ikinci yuduma davet eden bir içime sahip. 

Kahvede Blending yani Harmanlama oldukça hassas konulardan biri. Maalesef birçok işletme tarafından sadece maliyet odaklı kullanılan bu yöntem, lezzeti ikinci plana ötelenerek oluşturulan kahveler ile sektörde de yanlış algıların oluşmasını beraberinde getirmiştir. Tadım ve damakta tat genişliği oluşturmak için single origin ve nitelikli kahveler en doğru yöntemdir. 

 

Zamanla damak lezzeti geliştikten sonra bazı kahvelerde farklı ve güzel lezzetlerin ya aşırı fazla olması ya da tam öne çıkamaması hissedilmeye başlar. Bu lezzetleri daha öne çıkarmak ve/veya eğer fazlaysa uyumlu diğer bir lezzetle baskılamak ihtiyacı ortaya çıkar. Bunu başarılı bir şekilde oluşturup ticari bir hale getirmek de hem lezzet yetkinliği hem de envanter genişliği gerektirir.

 

Bu kahveyi oluştururken İtalya’nın muhteşem kasabalarından biri olan Ravello’dan ilham aldık. Dağ ve denizin bir arada olduğu büyüleyici bir doğaya sahip, denizden başlayıp bulutlara kadar yükselen bir kasaba. Aynı bu blendimizde olduğu gibi birbirinden uzak görünen parçaların bir araya geldiğinde oluşturduğu sıra dışı bir güzellik. Ravello Blend’de de birbirinden uzak görünen tadım notalarını bir araya getirip lezzetli bir denge oluşturduk ve bunu %100 Arabica çekirdekleri ile yaptık. Kim bilir belki size İtalya’da tattığınız bir espresso’yu da anımsatabilir.   

 

Detaylı Bilgi

Kahve sektörü uzun yıllardan beri aşırı kavrulmuş kahvelerin etkisinde kaldı, hatta koyu kavrulmuş kahve daha fazla kafein içeriyor gibi algılar oluşturuldu, sert kahve insanı kendine getirir denildi ancak sert tanımı koyu kavrulmuş (dark roast) kahve ile eşleştirildi. Oysaki kahve içerisindeki kafein miktarı kavurulma derecesi arttıkça kahve karbonize olduğu için azalır. Yüksek kafein sunduğunu belirten birçok blend bu yüksekliği Robusta çekirdekleri ile yapar. Robusta çekirdekleri arabica çekirdeklerine göre daha yüksek kafein içerir ancak lezzet ve çeşitlilik açısından arabica çekirdeklerinin gerisindedir. Robustanın blend içerisinde kullanılması oldukça hassas bir konudur ve sadece maliyet odağı ile yapılmamalıdır. Robusta kullanılıyorsa o harmana lezzetiyle eşleşecek kalitede bir Robusta kullanılmalı ve harmana bir değer katmalıdır.

 

Bu harmanda biz Robusta çekirdeği kullanmadık ve içtiğinizde midenizi yormayacak ama sizi uyaracak ve hatta uyandıracak, ikinci fincanı içme isteğinizi tetikleyecek bir lezzet oluşturmaya gayret ettik. 

 

Afrika çekirdekleri doğal Typica varyasyonlarının yanı sıra döneminde gerek Fransa’nın gerek Almanya ve Belçika’nın hüküm sürdüğü yıllarda dikilen Bourbon türevi çekirdeklerden oluşuyor. Kahvenin ana vatanı olan Etiyopya ise bir Typica mutasyon cenneti. Alt varyeteleri 1000’den fazla Typica türüne ev sahipliği yapan Etiyopya çekirdekleri genellikle floral aroma, narenciye lezzetleri ve yüksek asidik yapıları ile öne çıkıyor. 

 

Latin Amerika çekirdekleri ise genellikle Bourbon mutasyonlarından oluşuyor. Bu bölgenin ekolojik yapısı ve iklimiyle birleşince çikolata tatlarının oldukça fazla hissedildiği bir tadım çetelesi çıkıyor karşımıza. Kahvenin etrafında yetişen bitkilerin de notalarını alma özelliğine sahip olan bir bitki olduğunu ve Latin Amerika’nın aynı zamanda kakao yetiştiriciliğinde de önde oluğunu bildiğimizde bu durum çok da sıra dışı değil aslında. Ancak her bir Latin Amerika ülkesinin kendi tarım yöntemleri, iklimi, ekolojik yapısı ve çevresel şartları ile bu çikolata lezzetinin yüzlerce farklı tatla bileşkesine dair lezzetler görmek mümkün. 

 

Honduras çekirdeklerinde genelde hissedilen çikolata tadına eşlik eden kuruyemiş tatları ve koyu meyve lezzetleri renk katan noktalar. Özellikle şarapsı asiditesi harmanlarda asidite dengeleyici olarak oldukça güzel bileşkeler ortaya çıkartabiliyor. 

 

Bu blend’de Etiyopya kahvelerinin yüksek asiditesini Honduras çekirdeklerinin düşük ve şarapsı asiditesiyle dengelemeye gayret ettik. Lezzette ise sütlü çikolata, karamel ve bunu destekleyen floral lezzetleri doğru oranlarda birleştirmek ana hedefimiz oldu. 

Detay Sosyal Medya Paylaş
Kargo Yazısı
500 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İkonlar
  • 500 TL ÜZERİÜCRETSİZ KARGO
  • %100 GÜVENLİÖDEME SİSTEMİ
  • KREDİ KARTINA3 TAKSİT İMKANI
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ0850 473 78 27
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerezler