MOLİENDO ETHİOPİA YİRGACHEFFE YÖRESEL KAHVE
MOLİENDO ETHİOPİA YİRGACHEFFE YÖRESEL KAHVE

MOLIENDO ETHİOPİA YİRGACHEFFE YÖRESEL ÇEKİRDEK KAHVE (ML-6)

Marka : MOLIENDO
İndirim Oranı : %6 İndirim
Fiyat : ₺319,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺299,00(KDV Dahil)
Barkod : 8682190852359
₺61,59 'den başlayan taksitlerle
:

Özellikler

Çekirdek Tipi: Typica

Tadım Notları: Karışık Meyvemsi, Sütlü Çikolata, Tatlı Limon, 

Aroma (Koku): Çiçeksi, Tatlı

Gövde: Yüksek, Dolgun

Yetiştiği İrtifa: 1700m - 2200m

Hasat Dönemi: Ekim - Aralık

İşleme süreci: Yıkanmış, Güneşte Kurutulmuş

Asidite: Orta, Yumuşak ve Sitrik

İçim: Tatları gölgeleyen bir başlangıç, yudum ağız içinde yayıldıkça belirginliği artan meyve ve çikolata tadı, bir kaç yudum sonrasında kendini belli etmeye başlayan tatlı limonsuluk, pürüzsüz finish ve kalıcı, yumuşak damak tadı.   

 

Etiyopya Yirgacheffe bölgesinde yetiştirilen kahveler dünyada kahve severlerin kalplerinde ayrı bir yere koyduğu, her 3-4 farklı bölge/tip denedikten sonra dayanamayıp tekrar içmek istediği bir kahve. 

 

Yirgacheffe yıkanmış bir kahve. Etiyopya’da kahve yıkama istasyonlarının sayısı çok fazla değil. Üretimin büyük bir kısmı kuru işleme ile yapılıyor. Kahve kirazı kurutulduktan sonra çekirdeklerinden ayrılıyor bu yöntemle işlenen kahveler üstünde az da olsa meyve kalıntıları barındırıyor. "Honey” diye adlandırılan bu kalıntılar kahvedeki meyvemsi tatları artırıyor. Yıkama ile işlendiğinde ise meyve tamamen çekirdekten ayrıldığı için geriye salt çekirdek lezzeti kalıyor. 

 

Yıkama istasyonu kurmak Etiyopya ekonomisi için çok maliyetli bir yatırım. Ama maliyetten önce yıkama yapabilmek için suya ihtiyaç var ve Etiyopya’dan bahsediyoruz. Kuraklığın su kıtlığının en fazla olduğu, bu bilgilerle kafamıza kazınan ülkelerden biri. Kahveler boyut tutarlılığı, kalite, barındırdığı defect oranı ve varyeteye göre çeşitli değerlendirmelerden geçirilip 1-9 arası sınıflandırılıyor. Yıkama yöntemiyle işleme için de daha değerli olan Grade 1 ve 2 kahveler tercih ediliyor. Yirgacheffe bölgesi çoğunlukla Gr2 ve üstü kahveler üreten bir bölge ve ürünlerin büyük kısmı yıkama yolu ile işleniyor.

 

Detaylı Bilgi

Etiyopya devlet yönetimi son 40 yılda birçok değişikliğe uğradı. Bugüne kadar, militarist Marksist ideolojiden, federal sisteme kadar farklı sistemler uygulandı. Bu sistemlerin her biri halkın memnuniyetsizliği, isyanı ve politik kargaşayla sonlandı. 1998-2000'den itibaren Etiyopya Eritre ile savaşa girdi. Bu savaş birçok ölüme ve büyük sefalete yol açtı. Aynı zamanda toprağa erişimi kısıtladı ve ekonomik bir gerileme yarattı. Etiyopya gibi düşük ekonomik seviyedeki bir ülke için bu savaşın maliyeti milyarlarca doları buldu.

 

Çalkantılı siyasi ve ekonomik iklimin ortasında Etiyopya'da kahve yetiştiriciliği de bundan nasibini aldı. 2003 yılında, kahvenin fiyatı hiç olmadığı kadar düştü. Kahvenin fiyatı artık üretim maliyetini karşılamaz noktaya geldi ve sonuç olarak birçok çiftçi ürünlerini terk etti. Evlerinde onarım masraflarını karşılamak, kıyafet satın almak veya çocuklarına eğitim vermek için yeterli paraya sahip olmadıkları için oldukça zor bir dönem yaşadılar. Birçok çiftçi çiftliklerinden kente göç etmek zorunda kaldı.

 

Tüm bu koşullar ve zorluklara rağmen kahve günümüzde Etiyopya'nın en büyük ihracatı olmaya devam ediyor. Nitelikli kahveciliğin de gördüğü ilgi ve kahvenin ana yurdu bu toprakların verimliliği her geçen gün ülke ekonomisinde yara sarmaya devam ediyor.

Yirgacheffe kahvesi karakteristik bir lezzete sahiptir, hasat dönemi, lotlar, istasyonlar değişse de ana hatlarda dengeli bir asidite meyvemsi tatlar ve tatlı limon yer alır. Hem soğuk hem sıcak demleme türlerinde oldukça beğenilen sonuçlar sunar.  

Detay Sosyal Medya Paylaş
Kargo Yazısı
500 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İkonlar
  • 500 TL ÜZERİÜCRETSİZ KARGO
  • %100 GÜVENLİÖDEME SİSTEMİ
  • KREDİ KARTINA3 TAKSİT İMKANI
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ0850 473 78 27
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerezler